Головний секрет очеретяного даху: чому він не протікає і не псується?

Головний секрет очеретяного даху: чому він не протікає і не псується?

В чому головний секрет очеретяного даху: чому він не протікає, не псується та в ньому, не затримується волога? Про переваги, особливості і унікальність покрівлі з очерету, розказано чимало. Справді, він – і екологічний, і безпечний, і естетичний, і довговічний… Стоп. Перші три характеристики – ніби як очевидні і не викликають питань. А от як бути з довговічністю?

Адже очерет – це абсолютно природний матеріал. Практично – солома! Як він може десятиліттями (!) служити покриттям для осель? А постійні дощі і сніги? А перепади температур? А, зрештою, птахи, гризуни, комахи, які можуть оселитися в очереті і зруйнувати його?!

Давайте розбиратися з кожним із цих страхів 🙂

1. Чому очерету не страшна волога?

Якщо просто, то через те, що для очерету вода – абсолютно природне середовище. Ну виріс він у воді, розумієте? 🙂 Створений для таких умов. Цикл “намок – висох” не приносить структурі очеретяного стебла ніякої шкоди.

Таке стебло більш ніж на 60% складається з целюлози – стійкого і міцного матеріалу, основи багатьох твердих сполук. Її не розчиняє не тільки вода, а й етиловий спирт, розбавлені кислоти, луги.

Саме завдяки целюлозі очерет є не тільки чудовим матеріалом для покриття даху, а й взагалі має дуууже широке застосування у будівництві. З нього роблять дошки для підлоги, плетуть стіни і огорожі, звуко- і термоізоляційні плити тощо.

2. Чому в очеретяному даху не затримується волога?

Ну добре, скаже скептик, волога не руйнує стебла. Але вода не може не затримуватися в товстезному шарі очеретяного даху! А всі ми знаємо, якою може бути руйнівна сила води, коли вона проникає всередину будівельної конструкції. Вона руйнує бетон, провокує появу цвілі і грибків, доводить до непридатного стану цілі будівлі.

Очерету така перспектива точно не загрожує. І в цьому – друга частина його головного секрету. Це його ФОРМА! Мало того, що він міцний і вологостійкий. Очерет ще й росте ідеально прямими стеблами і має трубчасту структуру.

Рівність стебел забезпечує ідеальну щільність і умови для стікання води, а порожнисте тіло стебла – тотальну вентильованість дахової конструкції. Адже чого боїться вода? Правильно – руху повітря, яке висушує її до останньої краплі. Там, де є вентиляція, ніколи немає ні грибка, і плісняви.

3. Чому дах з очерету не протікає

На це є дві причини. По-перше, природні властивості очерету, про які ми розповіли у попередніх пунктах, а по-друге – грамотна і продумана конструкція покриття даху очеретом.

Дві обов’язкові умови монтування даху для гарантії водного бар’єру:

  • нахил очеретяного даху повинен бути не менше 35 градусів;
  • товщина даху – не менше 20, а краще 30 см.

Щільний ретельний монтаж снопів створює суцільний шар з твердого вентильованого матеріалу. Вода стікає, промочуючи не більше 9 см даху, атмосферні потоки і сонячні промені без проблем висушують вологу.

До речі, саме на етапі монтування даху закладається “бар’єр” від шкідників: комахи, гризуни і птахи шукають максимально затишного місця для житла. Тож в жодному разі не оселяться на поверхні очеретяної конструкції. А всередину її не “впустить” щільність укладання і регулярна мікровентиляція стебел.

Загалом, якщо бути до кінця чесними, ідеальним очеретяний дах буде тільки тоді, коли вкладатимуть його спеціалісти з досвідом. Тільки тоді природні властивості очерету стануть на службу людям. В іншому випадку навіть найякісніший матеріал і висока ціна даху з очерету можуть не врятувати від проблем. Довіряйте тільки професіоналам!

Читайте також: Важливі правила монтажу даху з очерету.