Як ми монтуємо дах з очерету

Як ми монтуємо дах з очерету

Очерет повертається на українські дахи. Це стильно, надійно, екологічно. Спосіб влаштування даху, перевірений століттями, отримав нове дихання і нову популярність завдяки досягненням сучасних науки і техніки. Існує декілька популярних варіантів покриття даху очеретом. Основні з них – “під щітку”, “в натруску”, “парками” і панелями (матами).

У нас часто запитують, як саме ми монтуємо дах з очерету. Так як вважають, що це дуже просто: нав’язав снопів, поклав, прив’язав чимось – і все?

Еге, якби ж то… Якби все було так просто, очеретом була б покрита кожна третя хата в Україні. Не раз чули історії від замовників, як вони перед тим, як звернутися до нас, намагалися створити дах власноруч…

Насправді монтаж очеретяного даху вимагає немало кваліфікації і досвіду. Й тільки довірившись фахівцям, можна сподіватися і на естетику, і на надійність покриття…

Сьогодні ми, спеціалісти компанії West Reed, ділимося з вами технологією і секретами монтажу ідеального очеретяного даху.

Підготовка очерету

Насамперед потрібно правильно підготувати очерет для роботи. Для цього майстер повинен вибрати матеріал, який відповідає декільком критеріям.

По-перше, очерет повинен мати вік не менше року і довжину від 1,5 до 2 метрів.

По-друге, очерет треба заготовляти пізньої осені, а то й взимку: тоді він уже відцвів і “підготувався” зимувати. Такий очерет – найміцніший і найбільш довговічний.

По-третє, очерет повинен пройти контроль на якість: мусять бути відібрані темні стеблини, які потім можуть зіпсувати увесь сніп, ставши джерелами “інфекції”.

Ну і звісно, очеретяні снопи перед вкладанням ретельно просушують.

(Детальніше про технологію підготовки очерету читайте у наших наступних публікаціях)

Спосіб укладання “під щітку”

Найпоширеніший спосіб – “під щітку”. Він найдавніший, але його й досі використовують для покриття. Яка тут схема укладання? Очеретяні снопи кладуть рядами, але корінням донизу. Потім за допомогою спеціальних інструментів підрівнюють їх, “розчісують” та ущільнюють. Якщо техніка складання дотримана, то в результаті дах з очерету виходить суцільний, акуратний і “густий”.

При такому способі укладання очеретяного даху снопи лежать щільно та не утворюють повітряних дірок. Така система створює добру ізоляцію і перешкоджає проходженню тепла й вологи.

Спосіб укладання “в натруску”

Наступний метод – “в натруску”. Як укладають такий дах? Тут дуже проста технологія: очерет просто накидають на основу даху у будь-якому порядку і фіксують за допомогою жердин, брусів чи рейок. Ціна такого даху з очерету буде нижчою від попереднього способу, адже така технологія – менш трудоємна.

Спосіб укладання “парками”

Ще один спосіб монтування очеретяної покрівлі – “парками”. Інструкція така: лише перший ряд очерету потрібно укладати корінням донизу. Наступні ряди навпаки – монтуються корінням догори.

Складність такого способу вища, але в результаті виходить гармонійний стильний дах.

Спосіб укладання панелями (матами)

Ще один популярний варіант – панелі або ж мати. Їх використовують частіше для покрівлі підсобних або декоративних споруд. Але є випадки, коли їх монтують і на житлові будинки.

Як це робиться? Панелі виготовляють з висушених снопів очерету. Потім ці снопи зв’язують між собою дротом. Вони можуть мати різну товщину, відповідно до конструкції будівлі. Наприклад, для житлового будинку товщина матів може бути 300-350 мм, а для альтанок – 150-200 мм.

Дах з таких панелей укладати набагато простіше. Але є одне “але” – піднімати такий мат на висоту буде складно. Чому? Все просто – мати досить важкі і габаритні, особливо ті, що мають більшу товщину.

Який зі способів кращий кожен визначається сам. Зрештою, наші спеціалісти, ознайомившись з проєктом будинку, готові дати свої рекомендації стосовно способу укладання. Він залежатиме від кількох факторів: особливостей проєкту, естетичного смаку замовника, доступного бюджету і часу, відведеного замовником на роботу.

Очеретяний дах – хороша альтернатива іншим покрівельним матеріалам. І якщо процес монтування виконаний правильно, такий дах служитиме не один десяток років.

Читайте також: Вартість покрівлі з очерету: від чого вона залежить і як розраховується.